Visa tiesa apie bulves

Visa tiesa apie bulves

Bulves kaip lietuviai labai mėgstame. 

Tačiau vieni sako, kad jos negerai, kiti – kad nieko blogo. 

Tačiau kaip yra iš tiesų? Ir jeigu norite jos vartoti mažiau, kuo ją pakeisti?

Kviečiu apie tai perklausyti video arba skaityti žemiau:

Glikeminis indeksas. Čia ir yra didžiausia bulvės problema. 

Glikeminis indeksas (GI) parodo kaip greitai, pakyla gliukozės kiekis kraujyje suvalgius tam tikrus maisto produktus.

 

Daug angliavandenių turinčio maisto produktų glikemijos indeksas yra aukštas. Jų suvalgius cukraus kiekis kraujyje kyla greitai. Žemo GI angliavandeniai sukelia mažesnį cukraus kiekį kraujyje ir tokiu būdu išskiria mažiau insulino.

 

Didelio glikemijos indekso produktai, patekę į organizmą, yra greitai virškinami ir žaibiškai didina cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje. Tuomet išsiskiria daug insulino, kurio perdirbtas cukrus paverčiamas riebalų atsargomis audiniuose. 

 

Nuolat vartojant aukšto GI angliavandenius ir mažai judant, gliukozės perteklius greitai virsta riebalais – o tai tiesus kelias į nutukimą.

Kalis. Ar tikrai jo bulvė turi daugiausiai?

Dauguma mano, kad bulvė yra geriausias kalio šaltinis. Tačiau jeigu padalintume bulvėje esamą kalio kiekį iš jos kalorijų gautume 6 mg kalio per vieną kaloriją

 

Yra kitų žymiai daugiau kalio turinčių produktų per vieną kaloriją. Tai yra (didėjimo tvarka): kopūstai, morkos, agurkai, briuselio kopūstai, iceberg salotos, smidrai, paprikos, rauginti agurkai, pievagrybiai, pomidorai, romaninė salota, ridikėliai, cukinijos, kalafijorai, rukola, burokėlių lapai, špinatai, salierai. Pastarieji du turi net 43 mg kalio per kaloriją. 

 

Išvada – taip, bulvė turi daug kalio, tačiau yra daug kitų produktų, turinčių kalio daugiau.

 

Batatai (saldi bulvė). Ar tikrai geriausia alternatyva?

Labai dažnai matau, kad norintys atsisakyti bulvių vietoje jos pradeda vartoti batatus. Tačiau ji nėra tiek labai geresnė, nei pati bulvė. Kodėl?

 

Žiūrint į kalorijas, angliavandenius, skaidulas, mineralus, vitaminus – bulvė ir batatai yra labai panašu. Vieninteliai skirtumai yra tokie, kad bulvė turi 100 mg daugiau kalio, nei batatai, o batatai turi daug provitamino A, ko paprasta bulvė beveik neturi.

 

Ryškiausias skirtumas yra tai, kad saldi bulvė yra vidutinio glikeminio indekso, kai tuo tarpu bulvė – aukšto. Tačiau reiktų nesuklysti – net ir vidutinį GI lygį turintys produktai nėra mums naudingi kalbant apie insulino svyravimus.

 

Ar reiktų vartoti batatus vietoje bulvių? Mano asmenine nuomone – ne. Nes Lietuvoje atvežami batatai yra su žymiau daugiau pesticidų, nei lygintume su Lietuvoje užaugintomis bulvėmis. O taip pat jas gauname parduotuvėse itin perdžiuvusiais, dėl ko apskritai abejoju jų mineralų ir vitaminų kiekiu tokioje būsenoje.

 

Kaip valgyti bulves?

Didelė problema tai, kad bulvių suvartojame per vieną kartą itin daug. Dėl to mano patarimai būtų vartojant bulves du:

1. Vartokite jų per vieną patiekalą mažiau (pvz. 100 g)

2. Prieš valgant bulves suvalgykite salotų, kad organizmas pasidengtų skaidulomis. Tai naudinga dėl to, kad suvartojus skaidulas ne taip staigia sukils insulino lygis valgant bulves. 

 

Kuo pakeisti bulves?

Jeigu norite nevartoti arba valgyti mažiau bulvių, bet vistiek gaminti lietuviškus patiekalus mano pasiūlymai būtų tokie:

 

– Garnyrui gaminkite trinkite kalafijorą su sūriu ir druska (bus labai panašu į bulvių košę), arba pasirinkite trintų moliūgų arba virtu brokolių garnyrą.

 

– Sriuboms naudokite pupeles, avinžirnius (jeigu nesilaikote KETO arba mažai angliavandenių turinčios mitybos)

 

– Blynams naudokite tarkuotą cukiniją arba kalafijorą. Juos sutarkavus būtina nusunkti, ir sumaišyti su kibdančiu produktu, pavyzdžiui gysločio luobelėmis ar sūriu.

 

– Kugeliui naudokite tarkuotas cukinijas.

 

– Žemaičių blynams naudokite kalafijorą. 

Dalintis:

panašūs įrašai

Prenumeruokite patarimus ir gaukite 15% nuolaidą pirmam užsakymui

Pirkinių krepšelis
Krepšelis0
Jūsų krepšelis tuščias spauskite tęsti apsipirkimą įsigyti produktus
Tęsti Apsipirkimą
0