Suriebėjusių kepenų liga ir protarpinis badavimas
Kepenys – gyvybiškai svarbus organas, atsakingas už medžiagų apykaitą ir detoksikaciją. Šiame straipsnyje aptariama, kaip protarpinis badavimas gali padėti spręsti riebalinės kepenų ligos problemas ir gerinti jų funkciją.
Žiūrėkite video arba skaitykite pilną straipsnį žemiau
Kepenų ligos ir statistika
Beveik 1,5 milijardo yra paveikti kepenų ligomis, įskaitant hepatitus, cirozę ir nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligos (NASKL) (pagal pasaulinę sveikatos organizaciją – WHO).
Dažniausia – suriebėjusios kepenys ne dėl alkoholio vartojimo, kuria serga 25-30% suaugusių (pagal Nature).
Pastarąją ligą turi net 60-80% žmonių, kurie turi antsvorį, yra nutukę ar turi II tipo diabetą (pagal Journal of Hepatology). Europoje apriebėjusią kepenų ligą turi apie 23% gyventojų (pagal Lancet).
Turint suriebėjusias kepenis gali:
- susilpnėti kepenų funkcionavimas
- atsirasti kepenų uždegimas, nepakankamumas
- padidėti kepenų vėžio ir cirozės rizika
- padidėti kitų ligų rizika.
Kepenų svarba
Kepenys atlieka tokias funkcijas, kaip:
- metabolizmas (baltymų, angliavandenių, riebalų)
- detoksikacija (įvairių toksinų, įskaitant ir alkoholį)
- tulžies gamyba (reikalinga riebalų apdirbimui ir įsisavinimui)
- sandėliavimas (vitaminų D, A, K, E ir geležies, vario)
- imuninės sistemos palaikymas.
Kaip susidaro kepenų apriebėjimas?
Riebalų perteklius kepenyse gali susidaryti dviem atvejais:
- Ilgalaikis ir dideliais kiekiais alkoholio vartojimas.
- Mitybos ir gyvenimo būdas. Dažniausiai tai susiję su asmenimis, turinčiais diabetą, nutukimą. O tai neretai yra neaktyvus gyvenimo būdas, per didelis angliavandenių (ypač cukraus, miltų, ir pan.) vartojimas. Pastarojo įpročio pasekmė – sumažėjęs jautrumas insulinui, dėl kurio susidaro itin daug sveikatos problemų, įskaitant ir kepenų ligas.
Kaip protarpinis badavimas galimai gali būti naudingas turint kepenų disfunkcijas?
Badaujant organizmas apvalo organizme esantį cukrų (o pastarojo perteklius sukuria riebalus kūne) bei pradeda naudoti energijai ne gliukozę, o riebalus (įskaitant ir vidiniuose organuose esančius riebalus). Yra potenciali nauda derinti badavimą kartu su mažai angliavandenių turinčia dieta (pvz. ketogenine mityba), kas paspartina ir pastiprina šiuos procesus.
Badavimas gali padėti kepenims:
- gerinant gliukozės ir insulino funkcionavimą
- skatinant riebalų apykaitą
- mažinant uždegimus (tai itin svarus reiškinys sergant kepatitu ar ciroze)
- skatinant autofagiją (tokiu būdu sunaikinamos silpniausios nefukcionuojančios ląstelės, ir gaminamos naujos, stiprios).
Kaip ir kiek laiko badauti norint pagerinti kepenų funkciją?
Kas jau yra išbandyta ir parodė teigiamą poveikį kepenims (skaitykite plačiau apie tyrimus, darančius tokias išvadas žemiau):
- 12 valandų badavimas mėnesį
- 12 savaičių badavimas laikantis 16 val. protarpinio badavimo
- 16 valandų badavimas metus
- Pakaitinių dienų badavimas tris mėnesius
- 24 valandų badavimas efektyvesnis nei 12 valandų, o 5:2 principo pakaitinių dienų badavimas nei 6:1
SVARBU!
Neteisingai badaujant galite turėti nenorimų pasekmių – tokių kaip širdies permušimai, slenkantys plaukai, hormonų sutrikimai, vidurių užkietėjimas ir dar daugiau.
Dėl to itin svarbu žinoti svarbiausius žingsnius ir aspektus kaip pripratinti organizmą badauti (skirtingai vyrams ir moterims) bei rasti sau tinkamiausią badavimo režimą, kad gautumėte norimus rezultatus.
Svarbu žinoti kaip pasirinkti tinkamą badavimą pagal sveikatos būklę, amžių, lytį ir kt.
Kviečiu įsigyti Pilną Badavimo Programą, kuri paruošta remiantis beveik 80 mokslinių tyrimų ir patirtimi. O ją sudarys viskas ko reikia – nuo žinių, iki sklandaus adaptacinio plano, receptų, maisto gido ir personalizavimo nuorodų.
Ką rodo tyrimai?
Vienas iš tyrimų (10.2147/DMSO.S430740) apžvelgė visus iki 2023 m. atliktus klinikinius tyrimus susijusius su nealkoholine riebiųjų kepenų liga (NASKL), iš kurių 5 buvo naudojamas protarpinis badavimas pagal tam tikrus tyrėjų reikalavimus.
Išvada: nors tyrimai vis dar limituoti pateikti stiprias išvadas (dėl tyrimų trumpalaikiškumo ir mažo masto), tačiau kai kurios iš jų užsimena, kad protarpinis badavimas gali turėti potencialių naudų turint suriebėjusias kepenis.
Šis tyrimas apibendrina kodėl protarpinis badavimas galimai gali būti naudingas turint riebių kepenų ligą:
Pagerina gliukozės apykaitą ir jautrumą insulinui:
- Mažina gliukozės gamybą kepenyse (gliukoneogenezę).
- Didina gliukozės pasisavinimą periferiniuose audiniuose (pvz., raumenyse).
- Padeda sumažinti riebalų kaupimąsi kepenyse.
Skatina riebalų apykaitą:
- Didina riebalų skaidymą (lipolizę).
- Mažina riebalų sintezę (lipogenezę).
- Skatina riebalų rūgščių oksidaciją kepenyse, sumažindama kepenų riebalų kiekį.
Palaiko kepenų sveikatą per autofagiją:
- Autofagija padeda mažinti trigliceridų kaupimąsi kepenyse.
- Gerina kepenų funkciją.
Mažina oksidacinį stresą
Slopina kepenų uždegimą:
- Mažina uždegiminių citokinų, tokių kaip TNF-α ir IL-6, lygį.
- Didina priešuždegiminių citokinų, tokių kaip IL-10, lygį.
Įtakoja žarnyno mikrobiotą ir tulžies rūgščių metabolizmą:
- Pokyčiai žarnyno mikrobiotoje gali pagerinti lipidų apykaitą ir sumažinti kepenų suriebėjimą.
2021 m. atliktas tyrimas (10.3892/etm.2021.10382), kur pelėms buvo taikomas 12 valandų badavimas 30 dienų. Po jo buvo nustatyta, kad šis badavimo tipas turėjo teigiamą poveikį kepenų metabolizmui, o taip pat ir mažinant kepenų masę (šie du aspektai svarbūs turint riebalus kepenyse).
Papildomai nustatyta, kad po to 30 dienų jau nebesilaikant protarpinio badavimo, teigiamas poveikis kepenims išliko.
2023 m. tyrimas (10.1016/j.cmet.2022.12.001) tris mėnesius stebėjo asmenis, kurie laikėsi pakaitinių dienų badavimo. Buvo atsižvelgiama į įvairius rodiklius, kurie turi įtakos kepenų sveikatai ir buvo padaryta išvada, kad tiriamiesiems pagerėjo apriebėjusios kepenys.
Dalis dalyvių taip pat kombinavo badavimą kartu su aerobiniais pratimais, kur šis variantas buvo naudingesnis mažinant intrahepatitinius trigleceridus (IHTG), tačiau itin reikšmingesnės naudos, nei tik padavimas, atsižvelgiant į kepenų sveikatos progresą, nebuvo.
2024 m. vokiškame žurnale pasirodė tyrimus lyginantis straipsnis (https://www.dkfz.de/en/presse/pressemitteilungen/2024/dkfz-pm-24-26-Intermittent-fasting-protects-against-liver-inflammation-and-liver-cancer.php), kuris apžvelgė kelis tyrimus susijusius su badavimu ir kepenimis.
Pagal jo nuorodas – pelėms turinčioms kepenų uždegimus pakaitinių dienų badavimas 5:2 principu sumažino kepenų vėžio vystymąsi. O taip pat straipsnyje nurodoma, kad 5:2 režimas buvo efektyvesnis nei 6:1, kaip ir 24 valandų badavimas turėjo geresnius rezultatus, nei 12 valandų badavimas.
2023 m. tyrime (10.3390/nu15234870) 12 savaičių buvo taikomas 16 valandų protarpinis badavimas turintiems apriebėjusių kepenų ligą.
Net ir nepasiekiant kalorijų deficito, šis protarpinio badavimo būdas tyrime parodė teigiamus rezultatus mažinant riebalinį kepenų pažeidimą (steatozę) ir viskeralinį riebalų kiekį. O taip pat sumažino kūno svorį, juosmens apimtis bei pagerino leptino ir adiponektino vertes.
12 mėn. trukęs tyrimas (10.1001/jamanetworkopen.2023.3513) lygino apriebėjusių kepenų ligą turinčių asmenų rezultatus, kur vieni laikėsi 16 valandų protarpinio badavimo, o kiti laikėsi tik kalorijų deficito. Abi grupės suvartojo tiek pat kalorijų.
Abi grupės turėjo teigiamą progresą kepenų sveikatos atveju, tačiau nei viena grupė nepatyrė reikšmingų jų skirtumų.
D. U. K.
Kada reikėtų tirtis dėl kepenų ligų?
Jeigu šeimoje yra kepenų ligas turėjusių asmenų, naudojant didelius kiekius alkoholio, esant nutukus, turint diabetą, hepatitą ar naudojant vaistus turinčius pašalinius poveikius kepenims.
Ar badavimas gali pabloginti kepenų sveikatą?
Esami tyrimai negali tvirtai padaryti išvados, kad tam tikra ar kai kurios badavimo rūšys gali išgydyti kepenų ligas. Tačiau esami tyrimai pateikia itin pozityvias protarpinio badavimo išvadas kepenų ligų atveju.
Ką galiu daryti, neįtraukiant vaistų, jog pagerinčiau kepenų sveikatą?
Protarpinis badavimas yra matoma kaip viena iš priemonių, galinčių galimai padėti. Taip pat kai kurie praktikuoja mechaninį akmenų pašalinimo detoksą iš kepenų (greitu metu pasirodyt apie tai programa). Taip pat vandens su citrina bei obuolių sidro acto vartojimas taip pat gali padėti. Taip pat galite vartoti maistą, kuris stiprina kepenis.